Tango argentyńskie w Polsce

Tango argentyńskie w Polsce

Kolebką tanga argentyńskiego są Argentyna i Urugwaj, gdzie na przełomie XIX i XX wieku zaczął kształtować się taniec, który zyskał nazwę ‘tango’. Po 1910 tango zagościło w Europie (Paryż, Londyn) a w Polsce stało się popularne po roku 1925. Lata trzydzieste obfitowały w coraz to nowe kompozycje polskiego tanga. Poniżej znajdują się linki do moich ulubionych:

Sława Przybylska ‘Tango Notturno’
https://www.youtube.com/watch?v=rY9RxJjt5g0

Mieczysław Fogg ‘Całuję twoją dłoń madame’
https://www.youtube.com/watch?v=0GPEBIkpdL4

Wojna przerwała dobra passę tanga i dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych (1999) tango znów pojawiło się w Polsce. Prekursorami tanga w powojennej Polsce są Jan Woźniak i Paulina Policzkiewicz-Woźniak (wideo):

Jan Woźniak i Paulina Policzkiewicz-Woźniak
https://www.youtube.com/watch?v=uGltzc7pEjM

Przez prawie dwie dekady tango w Polsce rozkwitło na niewyobrażalną skalę. Można uczyć się i tańczyć  nie tylko w każdym większym mieście (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Szczecin), ale także w niektórych mniejszych (nasz Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz, Zabrze, Koszalin, i wielu innych).

Stworzyły się różne style, szkoły tanga, milongi oraz festiwale i maratony). Mamy w Polsce sporo utalentowanych tancerzy i instruktorów. Oto przykład młodych i bardzo zdolnych tangueros z Warszawy:

Łukasz Wiśniewski i Magdalena Myszka
https://www.youtube.com/watch?v=m6ucyQUDyDk

Mam nadzieję, że grono tańczących tango w Olsztynie (z naszą pomocą!) i całej Polsce będzie cały czas rosnąć. Powód jest prosty: taka forma spędzania czasu i wyrażania się poprzez taniec jest po prostu MAGICZNA!